Agentúrni pracovníci zvyknú byť, napriek výhodám personálneho lízingu, považovaní len za druhoradých zamestnancov. To sa môže prejaviť aj na prístupe, s akým sa na pracovisku stretávajú. Aj agentúrni zamestnanci však majú svoje práva, ktoré užívateľský zamestnávateľ musí akceptovať.
V tomto článku sa preto pozrieme na to, ako funguje spolupráca medzi dočasne prideleným zamestnancom a užívateľským zamestnávateľom.
Pravidlá spolupráce s lízingovým pracovníkom
Je načase raz a navždy vyvrátiť tvrdenie: „Agentúrny zamestnanec nie je kmeňový, a preto si s ním užívateľský zamestnávateľ môže robiť, čo chce.“ Nie, nemôže, pretože spolupráca s dočasne prideleným zamestnancom má svoje pravidlá, ktoré upravuje zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce.
V dohode o dočasnom pridelení musí byť presne uvedené miesto výkonu práce, čas nástupu a druh práce, na ktorú je agentúrny zamestnanec pridelený. Aj z tohto dôvodu nemôže užívateľský zamestnávateľ lízingového pracovníka dočasne prideliť inému užívateľskému zamestnávateľovi.
Rovnako je povinný poskytnúť ADZ všetky informácie o pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania. Tie musia byť v súlade s pracovnou činnosťou porovnateľného zamestnanca, ktorý u užívateľského zamestnávateľa pracuje.
Užívateľský zamestnávateľ, ku ktorému bol zamestnanec pridelený agentúrou dočasného zamestnávania, musí:
- Poskytnúť informácie o všetkých svojich voľných pracovných miestach tak, aby dočasne pridelený zamestnanec mal rovnakú príležitosť získať trvalé zamestnanie ako kmeňový zamestnanec.
- Zabezpečiť agentúrnym zamestnancom prístup k svojim sociálnym službám, a to za tých istých podmienok ako kmeňovým zamestnancom, ak tomu nebránia objektívne dôvody.
- Umožniť agentúrnym zamestnancom prístup k vzdelávaniu v rovnakej miere ako kmeňovým zamestnancom.
- Poskytnúť zástupcom zamestnancov informácie o využívaní agentúrnych zamestnancov v rámci informácií o svojej situácii v zamestnanosti.
Pracovné podmienky
Zákonník práce rovnako upravuje aj pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania, ktoré musia byť dočasne pridelenému zamestnancovi poskytnuté. Tie musia byť minimálne rovnako priaznivé ako u kmeňového zamestnanca užívateľského zamestnávateľa.
Čo medzi pracovné podmienky a podmienky zamestnávania patrí?
- Dočasne pridelený zamestnanec musí mať rovnaké podmienky týkajúce sa dĺžky pracovného času, nároku na prestávky v práci, odpočinku, práce nadčas, pracovnej pohotovosti, práce v noci, dovolenky a sviatkov.
- Pri mzdových podmienkach musí byť výška mzdy minimálne rovnaká, akú má kmeňový zamestnanec na tej istej pozícii.
- Dočasne pridelený zamestnanec musí byť preškolený, čo sa týka bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, a rovnako tak mu musia byť poskytnuté všetky osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré si vyžaduje povaha pridelenej práce.
- V prípade pracovného úrazu alebo choroby z povolania je užívateľský zamestnávateľ povinný dočasne pridelenému zamestnancovi nahradiť vzniknutú škodu.
- Zabezpečiť náhradu pri platobnej neschopnosti a ochranu nárokov dočasných zamestnancov.
- Tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacim ženám a mužom starajúcim sa o deti a mladistvých musí užívateľský zamestnávateľ poskytnúť zákonnú ochranu.
- Umožniť dočasne prideleným zamestnancom podieľať sa na kolektívnom vyjednávaní.
- Poskytnúť agentúrnym zamestnancom rovnaké podmienky stravovania, aké majú kmeňoví zamestnanci.
Zhrnutie na záver
Zákonník práce jasne definuje pravidlá, ktoré musí užívateľský zamestnávateľ dodržiavať v spolupráci s dočasne prideleným zamestnancom. Agentúrnym zamestnancom zaručujú ochranu a zabezpečujú im tiež priaznivé pracovné podmienky, ktoré musia byť minimálne také, aké majú kmeňoví zamestnanci na rovnakej pozícii.
Aj vďaka spomínaným povinnostiam práca pre ADZ so sebou nenesie žiadne riziko zlého zaobchádzania zo strany užívateľského zamestnávateľa, nižšej mzdy či neprijateľných pracovných podmienok.